HACC'DAN İLGİNÇ NOTLAR

   Hac ibadeti mâli ve bedenî olarak yapılan bir ibadettir. Bu ibadet esnasında insan, farklı ilginç olaylarla karşılaşabiliyor. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.

   1-- Dünyanın dörtbir yanından, Suudi Arabistan'a misafir olarak gelen ihramlı hacı adaylarının, Cidde Havaalanında iptidai bir şekilde yapılan uygulama sonucu, beş saatte dokuz ayrı noktadan büyük bir sıkıntı ile geçtiklerini gördüm.

   2-- Her renkten, her dilden, her yaştan Kabe'de buluşan bütün insanların, kırk dereceye varan sıcakta, kendilerinden geçmiş halde aynı dili konuşup "Lebbeyk" diyerek büyük bir haz içerisinde Kabe-i Muazzama'yı tavaf ettiklerini gördüm.

   3-- Arafat'ta, her namaz vaktinde, çadırlardan yükselen tekbir, fatiha, zammı sûre nidalarının aynı anda göğe yükselip birbirlerine karıştığını; insanın içini titrettiğini, insanların manevi bir duygu seline kapılıp, başka bir âleme gittiklerini gördüm.

   4-- Bir gece içerisinde 4-5 milyon her yaştan hacının aynı yolu kullanarak, 12 kilometrelik yolu yaya olarak yürüdüklerini gördüm.

   5-- Müzdelife'den Mina'ya kadar, gece karanlığında sabaha kadar yürüyen hacıların, fazla yüklerini bulundukları yerlere attıklarını gördüm.

   6-- Bayramın 1.2.3. günü şeytan taşlamayı bekleyen binlerce cefakar, fedakar hacının sokaklarda yan yana yatarak sabahladıklarını gördüm.

   7-- Her türlü sıkıntıya, sıcağa, eziyete, yılgınlığa, bezginliğe, uykusuzluğa rağmen; kimsenin şikayet etmeden, haccın rükunlarını yerine getirmek için çabaladıklarını gördüm.

   8-- Mekke ve Medine şehirlerinin iklim açısından olsun, medeniyet açısından olsun, çok farklı olduğunu; buralardan, hacıların manevi bir tat aldıklarını gördüm. 

   9-- Kırk günlük hac süresinin bazı insanlar için çok uzun olduğunu; günler uzadıkça bazı insanlardaki günah işleme oranının arttığını gördüm.

   10-- Hacca gelirken tavsiye edilen: "Sabır Hacı Sabır!" sloganının yerini, "Saldır Hacı Saldır!" olarak algılayıp; kul hakkını hiçe sayanlar olduğunu gördüm.

   11-- Hacca gelirken bir arkadaşımın: "Aman şeytana taşı hızlı atıp uyandırma!" esprisinin gerçek olduğunu; şeytanın görevini üstlenmiş bazı hacı(!)ların aramızda dolaştıklarını gördüm.

   12-- Medine'de Resulullah Efendimizin Kabr-i Şeriflerini ziyaret eden insanların, büyük bir hürmet içerisinde önünde ilerleyip; gözyaşları içerisinde ruhuna dua ettiklerini gördüm.

   13-- Mescid-i Nebevi'de, Resulullah Efendimizin kabri ile minberi arasındaki Ravza-i Mutahhara (Cennet Bahçesi) denilen yerde, iki rekat namaz kılmak için saatlerce bekleyen insanlar gördüm.

   14-- Atalarımızın, Resulullah Efendimizin akraba ve ashabına duyduğu sevgi ve hürmeti belirtmek için kabirlerinin üstüne yaptırdığı türbelerin yıkılıp, Vahhabi zihniyetine göre mezarlarının dört taşla çevrildiğini gördüm.

   15-- Uhut Savaşı’nın yapıldığı bölgede, Hz. Hamza'nın ve 70 sahabinin şehit oldukları yerde, toprağa basmaktan hicap duyup, titreyerek yürüyen insanlar gördüm.

   16-- Mekke'deki Kabe-i Muazzama ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'nin etrafının çok güzel dizayn edildiğini; temizliğin ve düzenin mükemmel olduğunu gördüm.

      Daha söyleyemediğim çok şeyler gördüm.

   

 

N. Sait EKİCİ

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
   
   
   
   
   
 

 

elektronik posta: nursaid@mynet.com


 

 

 

                                       


 



RealTracker

 

RealTracker